
Monika Repčytė
Ne vieną kartą esame girdėję, jog mūvėti kojines arba pėdkelnes prie itin atvirų batelių – aukštakulnių arba basučių – neestetiška ir nestilinga. Kojinės, derinamos prie basučių apskritai gana ilgą laiką buvo vadinamos viena iš didžiausių stiliaus klaidų. Nepaisant to, pastaruoju metu podiumus užkariavo įvairaus ilgio kojinės, mūvimos, teisingai, prie ką tik minėtų batelių. Kas tai – šiuo metu lengvai atleidžiama nuodėmė, ar perversmas mados pasaulyje, savotiškai nutrinantis menkutes ribas tarp „stilinga“ ar „nestilinga“? Remiantis dizainerių filosofija, galima lengvai suprasti, jog nebūtinai turi paisyti nerašytų mados taisyklių. Tereikia išmokti skoningai jas laužyti.
Sunku atsekti, kas gi buvo pirmasis drąsuolis, sudominęs publiką kojinių ir basučių deriniu, kadangi kartas nuo karto ant podiumo atsirasdavo stereotipų laužytojų – tačiau netgi ir tokie momentiniai blyksniai likdavo veikiau valiūkiška aliuzija į begalinį norą eksperimentuoti negu rimta kandidatūra tapti tendencija, užkariausiančia miestų gatves. Tačiau verta paminėti, jog vienas iš „ryškesnių“ pradininkų – dizaineris Christopher Bailey, kuriantis Burberry Prorsum mados namams. Kaip ir buvo galima tikėtis, firminėse jo kolekcijose, kuriose apstu tik Burberry Prorsum būdingų apsiaustų ir paltų (angl. – trench coat) net ir pavasario/vasaros kolekcijose, prie pilkšvų tonų aukštakulnių buvo mūvimos ir panašaus atspalvio kojinės.


Burberry pavasaris/vasara 2010
Kaip ir kiekviena naujovė, taip ir ši, vos tik prasiskynusi kelią ant podiumo, sulaukė daug ir įvairių interpretacijų – Dsquared2 moteris, pasidabinusi kelių spalvų kojinėmis beveik iki kelių ir masyviais juodais aukštakulniais, reprezentavo ekstravagantišką kempingo stilių. Prie sportinio stiliaus variacijų prisijungė ir Alexander Wang, kurio amerikietiško futbolo įkvėptoje kolekcijoje iš tradicinių šio dizainerio grubaus dizaino batelių išdavikiškai kyšojo įvairių ilgių pilkos kojinės.
.jpg)
Alexander Wang
Kita dizainerių kategorija leido sau drąsesnius eksperimentus su ryškesniais deriniais ir tonais. Nors pagrinde vyravo tamsios arba kiek prislopintų spalvų (balta, pieninė, gelsva, pilka, šlapio asfalto) kojinės, John Galliano, Prada, Anna Sui – vieni iš nedaugelio dizainerių, kurie nepabūgo tokių spalvų kaip ciklameninė, šviesi rožinė, melsva ar netgi žalia. Savaime aišku, tokias kojines priderinti yra sunkiau, tačiau pats rezultatas – vertas dėmesio. Kojinės būdavo derinamos įvairiai, tačiau pagrindinis aspektas, padedantis neprašauti pro šalį stengiantis, kad jos pernelyg nekristų į akis – atsižvelgti į batų dizainą, aprangos stilių ir spalvų visumą. Dar vienas ypatumas – pavasario ir vasaros sezone vyrauja šviesesnis koloritas, tačiau nevengiama ir tamsesnių spalvų, o tuo tarpu rudens/žiemos sezonui primygtinai siūlomos tik neutralių spalvų kojinės. Išimtys – tamsi mėlyna ar žalia.
.jpg)
Prada
.jpg)
Anna Sui
.jpg)
John Galliano


Rudens Dolce & Gabbana ir Missoni kolekcijos
Jeigu kojinės vis dar nevilioja, galima rinktis pėdkelnes – raštuotas, margintas ornamentais, puoštas grafikos elementais arba vienspalves – jų įvairove tikrai neįmanoma skųstis. Vis daugiau grafikos elementų galima aptikti ir kojinėse, tačiau tokias mūvint labai svarbu atidžiai viską apsvarstyti, kad neatsirastų „kičo“ kvapo.
TENDENCIJA GATVĖSE IR FOTOSESIJOSE









Jeigu po visų šitų pavyzdžių jums vis dar atrodo, kad kojinės ir aukštakulniai – nesuderinama ir jokiu būdu neturėtų būti propaguojama, vertėtų prisiminti, jog kuriant savo stilių svarbiausia ne kas dėvima, o kaip. Jei visuma atrodo skoningai ir gražiai, kas galės prikišti, jog tai nestilinga? Kasdien kyla vis naujų idėjų ir minčių, tad kas garantuoja kad šiandieninis eksperimentas nevirs rytojaus tendencija?
Nuotr: style.com, jak and jil, stockholmstreetstyle, unikalapparelstyle, stylepill, vogue, lookbook.nu

