Vasara – puikus metas aktyvioms atostogoms, pramogoms ir stovyklavimui. Tiesa, kad viskas klostytųsi sklandžiai ir patogiai, jums bus reikalinga kokybiška palapinė. Šių pasirinkimas išties didelis. Tarpusavyje palapinės skiriasi ne tik dydžiu ir spalvomis, bet ir konstrukciniais niuansais. Siekdami priimti konkrečiai jums tinkantį sprendimą, turite žinoti esminius palapinių skiriamuosius bruožus ir įvertinti nuolatos augančią pasiūlą.
Kaip dažnai palapinę naudosite?
Visų pirma, prieš pirkdami palapinę, turite nuspręsti, kaip dažnai ir kaip intensyviai ketinate ją naudoti, pvz., jei stovyklaujate vieną kartą per kelis metus, greičiausiai norėsite nedidelės, lengvai pastatomos ir daug priežiūros nereikalaujančios palapinės (gal šiuo atveju stovyklavimo įrangą reikėtų pasiskolinti iš draugų?). Ir priešingai – jei jūsų mėgstamiausias užsiėmimas – kopimas į kalnus, neišsiversite be stiprios konstrukcijos ir aplinkos poveikiui atsparios palapinės, kurioje jausitės saugiai ir patogiai.
Esminiai palapinių skirtumai
Palapinių grupavimo kategorijų yra ne viena ir ne dvi, tačiau paprastai kalbama apie tris pagrindines – laisvalaikio, kalnų ir žygių palapines. Pastarosios yra lengvos (paprastai sveria iki 2–3 kilogramų), todėl nereikalaus nei itin didelės kuprinės, nei papildomo bagažo. Dažniausiai žygiams skirtos palapinės būna vienvietės arba dvivietės. Dėl kompaktiškumo ir lengvumo šias palapines renkasi dviratininkai ir žygių entuziastai. Primename, kad jos nėra atsparios itin atšiauriam orui. Jei ieškote nepalankioms oro sąlygoms atsparių palapinių, siūlome rinktis kalnų sportui skirtus gaminius. Tokios palapinės yra itin tvirtos ir atsparios lietui, vėjui bei sniegui. Paprastai jos būna ryškių ir aiškiai pastebimų spalvų.
Didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukia laisvalaikio palapinės. Šiuo atveju vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų – dydis. Natūralu, kad į kelionę ruošiamasi su visa šeima, todėl kur kas palankiau vertinamos talpios ir patogios palapinės. Svarbų vaidmenį atlieka ir vandens pralaidumas. Lietuvos orai – itin permainingi, todėl net ir vasaros metu neišvengiame stipraus lietaus. Tiesa, paprastai laisvalaikio palapinės negali užtikrinti itin aukšto atsparumo drėgmei (ar bent tokio, kurį siūlo kalnų palapinės), tačiau nestiprią liūtį jos tikrai atlaikys. Šiuo atveju rekomenduojame rinktis žinomo gamintojo produkciją, t. y. palapines, dėl kurių kokybės būsite visiškai tikri.
Palapinės sluoksniai ir svoris
Dažniausiai palapinės gaminamos iš dviejų sluoksnių, kurių išorinis atsakingas už kritulių sulaikymą. Tarp vidinio ir išorinio sluoksnių esantis tarpas neleidžia susidaryti kondensatui. Statant palapinę, labai svarbu gerai įtempti išorinį tentą, kad šis nesiliestų prie vidinio. Siūlome pasidomėti palapinių dugno medžiaga. Paprastai naudojamas poliesteris arba polietilenas. Pastarasis siejamas su didesniu svoriu. Primename, kad būtina racionaliai įvertinti palapinės svorį – nepamirškite, kad keliaujant jums bus reikalingas gana didelis daiktų bagažas. Talpios kuprinės ir lengva palapinė padės sumažinti bendrąjį nešamo krovinio svorį.